Активисты, депутаты и лица с сомнительной репутацией: Кто вошел в Совет волонтеров при Харьковской ОВА
Уперше про Раду волонтерів при Харківській ОВА стало відомо наприкінці жовтня 2022 року. На той момент на сайті ОВА повідомили що до неї вже долучилися 33 фонди та організації.
Фото: Харківська ОВА
Як зазначив тоді начальних Харківської ОВА Олег Синєгубов, доєднатися до Ради може кожен, хто готовий робити добрі справи, адже у волонтерстві єднання зусиль – надважливе.
"Зустрілися з бійцями волонтерського фронту Харківщини, які вже дев'ятий місяць допомагають жителям області та військовим. Вдячні кожному, це неймовірна щоденна праця сотень благодійників. У області вже діє координаційний центр, який опрацьовує сотні запитів за напрямками гуманітарної допомоги, евакуації, роботи із тимчасово переміщеними особами. Наше завдання – ефективно звести потреби громадян із ресурсом, який маємо", - сказав Синєгубов.
Перше установче засідання Ради волонтерів при Харківській ОВА проводив особисто Синєгубов. Як він зазначив, це самостійний орган, який у координації з ОВА має збалансовувати волонтерську діяльність, щоб розподіляти допомогу рівномірно по всій Харківський області.
Установче засідання Ради відбулося 27 жовтня в Департаменті агропромислового комплексу Харківської ОВА. Крім Синєгубова, на установчому засіданні від ОВА були присутні заступниця голова Харківської ОВА Віта Ковальська та директор Департаменту соціального захисту населення ОВА Юрій Шпарага. Усього на установчому засідання разом із чиновниками було 36 осіб.
Фото: Харківська ОВА
Як тоді відмітили, першочерговими питаннями Ради волонтерів є забезпечення мешканців деокупованих населених пунктів медикаментами, будівельними матеріалами, евакуація.
Тоді ж стало відомо, що головою ради волонтерів при Харківській ОВА став Олександр Пєлєхов, який заявив: "На щастя, я вважаю, гуманітарну катастрофу ми вже подолали. Тому наша задача – вже більш ефективна, системна робота. Для цього, звичайно, потрібна якась структура, ієрархія за профільними комітетами".
Пєлєхов також є членом Координаційної ради волонтерів при Харківському міському голові як представник громадської організації "Спільнота небайдужих "Дія". Як вказано на сайті Харківської ОВА, Пєлєхов допомагає людям ще з 2010 року. Спочатку працював з дітьми, а наразі координує різні напрямки волонтерської діяльності.
У коментарі нам про ефективність діяльності Ради волонтерів при Харківській ОВА, Пєлєхов зазначив, що відбувається дуже багато всього і ефективність є.
Фото: Фейсбук Пєлєхова
Як стало відомо зі слів Пєлєхова та відповіді на один з інформаційних запитів, його заступниками стали Євген Коляда (керівник ГО "Івент-рум"), Олександр Кусайко (представник благодійної організація "Благодійний фонд "Жовта допомога") та Марія Зайцева (керівник благодійної організації "Благодійний фонд "Незламний Харків"). Секретарем ради волонтерів при Харківській ОВА обрали Данилу Кислого (представник благодійної організації "Благодійний фонд "Безпечне небо").
Фото: скрін відповіді на інформаційний запит
Пєлєхов, говорячи про ефективність діяльності Ради волонтерів при Харківській ОВА, навів за приклад діяльність Координаційного гуманітарного центру при обласній військовій адміністрації, який займається питанням перепусток на деокуповану територію Харківської області (ДОТ), евакуацією з ДОТ, індивідуальною допомогою на ДОТ, а також запустив мапу розподілу гуманітарної допомоги. Очолює цей центр якраз заступник Пєлєхова – Євген Коляда. Він став волонтером, коли почалося повномасштабне вторгнення рф.
Олег Синєгубов та Євген Коляда / Фото: Харківська ОВА
Цей центр займався евакуацією людей з окупованих на той час територій Харківської області через Печенізьку дамбу, тривало це з травня до початку вересня. Усього вдалося евакуювати 16 тисячі осіб: "Хотілося змінити життя хоча б однієї людини на краще, а також, щоб моя родина була щаслива. Тож, як міг, почав пришвидшувати перемогу, аби забезпечити мир, – розповів Євген Коляда. – Наприклад, один з наймасштабніших наших проєктів – це евакуація через Печенізьку дамбу. Так, протягом майже 4 місяців ми витягнули з окупації більше 16 тисяч осіб. 5 фондів об’єдналися (Help me Kharkiv, "Незламний Харків", Eventroom, D20 Kharkiv, "Допомагаємо виїхати"), щоб урятувати людей з тоді ще окупованих територій Харківщини, а також з Луганської та Донецької областей".
Евакуація через Печенізьку дамбу / Фото: Kharkiv Today
Судячи зі сторінки Євгена Коляди в Instagram, раніше він грав у спектаклях, був актором театру.
Євген Коляда / Фото: інстаграм
Також у Коляди раніше був ФОП, що працював у сфері надання послуг бронювання та пов'язана з цим діяльність, але зараз він недійсний.
Інший заступник Пєлєхова – Олександр Кусайко – представляє в Раді волонтерів благодійний фонд "Жовта допомога", який зареєстрований у Полтавської області. Очолює його харків’янин, власник служби таксі Микола Мінаєв.
Фонд "Жовта допомога" з перших днів повномасштабного російського вторгнення в Україну почав у Харкові займатися питаннями евакуації дітей, жінок, людей похилого віку та з обмеженою працездатністю, а також доставкою гуманітарної допомоги по місту.
Кусайко, який згідно з даними порталу YouControl, зареєстрований в смт Покотилівка Харківського району, є керівником та співвласником харківського ТОВ "Майстерсервіс Плюс", яке спеціалізується на комплексному обслуговуванні об’єктів, та керівником обслуговуючого кооперативу "Тетріс" за адресою вул. Клочківська, 111-А, в Харкові. Крім цього, у Кусайко є відкритий ФОП зі спеціалізацією "штукатурні роботи".
У матеріалі "Kyiv Post", вказано, що Олександру Кусайко 42 роки і що до війни він керував будівельною фірмою, в якій працювало понад 100 співробітників і (за його оцінками) річний прибуток якої становив кілька мільйонів доларів.
Фото: Kyiv Post
Після деокупації Куп’янська та сіл поруч із ним благодійний фонд "Жовта допомога" почав возити гуманітарну допомогу місцевим мешканцям. Іноді ризикуючи власним життям, попадаючи під обстріли російської армії.
Фото: LB
На сайті фонду "Жовта допомога" вказано, що Кусайко відповідальний за технічний стан вагонів, організацію складів, координацію в Харкові.
Третя заступниця Пєлєхова – Марія Зайцева, депутат Харківської районної ради від партії "Блок Світличної "Разом!". У райраді очолює постійну комісію з інформаційної політики. Зайцева до того, як стати депутатом, працювала в команді Юлії Світличної, була фотографом у прес-службі Харківської ОДА. Також у Фейсбуці Зайцевої вказано, що вона працювала журналісткою на телеканалі "Р1".
Марія Зайцева / Фото: Харківська районна рада
Інстаграм Зайцевої
Зайцева є керівником та засновницею благодійного фонду "Незламний Харків".
У протоколі установчих зборів Ради волонтерів, секретарем зазначений Данило Кислий з міста Сніжне Донецької області. Він теж є депутатом Харківської райради, як і Зайцева, але від політичної партії "Блок Кернеса - Успішний Харків!". Кислий у 2014 році балотувався до Верховної Ради по 61-му мажоритарному округу від партії "Батьківщина", але його не було обрано.
Данило Кислий / Фото: Харківська районна рада
Данило Кислий, судячи з його профілі в інстаграмі, досить часто брав участь у акціях партії "Блок Кернеса – Успішний Харків!", є активістом партії. У райраді Кислий є заступником голови постійної комісії з питань екології, надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків. Також у Кислого є діючий ФОП, який спеціалізується на будівництві житлових та нежитлових приміщень.
Цікаво, що однією зі співзасновниць благодійного фонду "Безпечне небо", від якої Кислий потрапив до Ради волонтерів при Харківській ОВА, є Катерина Одарченко, досить відома політтехнологиня в Україні.
Ми вирішили дізнатись через інформаційний запит до Харківської ОВА, хто ж ще увійшов до Ради волонтерів і які організації там представлені станом на середину грудня 2022 року.
У цьому списку в першу чергу звертають на себе увагу ті люди, які числяться і в Координаційній раді волонтерів при Харківському міському голові, і в Раді волонтерів при Харківській РВА.
Зокрема, це Євгеній Пушкарьов (виконавчий директор благодійної організації "Благодійний фонд "Ми - браття, Ми - українці!"), який є засновником баскетбольної школи "Push Team".
Фото: Фейсбук Пушкарьова
Євген Бєлов (представник ГО "Зроби місто"). У репортажі "СТБ" про Бєлова вказано, що це юрист-міжнародник та підприємець, який керував власним бізнесом. Але більш цікавим є те, що Бєлов вказав у себе на сторінці в Фейсбуці, що був депутатом в Молодіжній раді при Харківському міському голові і очолював там фінансову комісію.
Бєлов у Раді волонтерів при Харківському міському голові посів місце у президії, ставши заступником голови. У громадській організації "Зроби місто", від якої Бєлов є представником у Раді волонтерів при Харківській ОВА, керівником та співзасновником є Михайло Лазарєв – колишній голова Молодіжної ради при Харківському міському голові та екс-керівник комунальної установи "Офіс реформ".
Євген Бєлов / Фото: Фейсбук
Дмитро Ложенко (керівник ГО "Я врятований"). Дмитро також у цій ГО є і засновником. Цю громадську організацію до Міжнародного дня волонтера нагородили Почесною грамотою мер Харкова Ігор Терехов та начальник Харківського гарнізону Сергій Мельник.
Дмитро Ложенко (праворуч від Терехова) / Фото: соцмережі
Артур Орищенко (представник ГО "ФОПРЮА"). Він є заступником голови цього громадського об’єднання. Орищенко значиться як експерт Комітету запобігання тіньовій економіці та захисту прав платників податків в Громадській раді при Головному управлінні ДПС у Харківській області. До повномасштабного російського вторгнення займався підприємницькою діяльністю.
Артур Орищенко / Фото: Фейсбук
Також у обох радах представлені Олексій Мусін (голова ГО "Спільна справа для людей"), Юрій Білоножко (керівник волонтерського центру ГО "Фемелі Лайн").
Окрім Олексія Мусіна, від ГО "Спільна справа для людей" до Ради увійшла Юлія Білоборова, у якої відкритий ФОП у сфері "діяльність посередників у торгівлі текстильними виробами, одягом, хутром, взуттям і шкіряними виробами".
Крім цього, до Ради волонтерів при Харківській ОВА увійшов Артем Грінько (голова ГО "Надія Нації!"). У Раду волонтерів при Ігорі Терехові від цієї організації входить, судячи з усього, родич Артема Грінька, Сергій Дмитрович Грінько, теж як керівник цієї ж громадської організації. Вони разом є співзасновниками ГО "Надія Нації".
Серед відомих осіб у Раді варто відзначити Олександра Щирова (представник БФ "Добра та любові"), Юзефа Броневського (представник Rotary International District 2232 ГО "ГС "Дистрикт РІ 2232"), Кирила Яковця (керівник ГО "Нон-Стоп"), Максима Корнієнка (голова благодійної організації "Благодійний фонд "Європейське серце України"), Павла Жарова (керівник ГО "Воля"), Сергія Усова (представник благодійного фонду "Батальон Волонтер"), Андрія Андрєєва (представник благодійного фонду "Вільні люди"), Валентину Бондар (директор благодійного фонду "Колохати"), Олену Тер-Степанян (директор благодійної організації "Благодійний фонд "Мирний Харків").
Олександр Щиров є колишнім депутатом Харківської міської ради (із 2015 по 2020 роки) від партії "Відродження" Геннадія Кернеса. Також рух "Чесно" повідомляє, що Щиров на громадських засадах працював помічником у екс-нардепа Дмитра Святаша. Як повідомляє "Kharkiv Today", з посиланням на заступника міністра інфраструктури України Мустафу Найема, саме Святаша називали тим, кого російські спецслужби росії готували на роль гауляйтера Харкова, у разі захоплення міста.
Зараз, судячи зі сторінки у Фейсбуці Щирова, він активно займається волонтерською діяльністю.
Олександр Щиров / Фото: Фейсбук
Ми запитали в Щирова, як він оцінює координацію волонтерів через Раду, які напрямки поліпшились, чи вважає він ефективною діяльність цього органу. Щиров зазначив що, Рада зараз знаходиться на достатньо ранньому етапі після її створення, тому треба ще трішки попрацювати – і тоді буде зрозуміло. Але, наприклад, робоча група допомоги ЗСУ працює активно і, на його думку, продуктивно.
Юзеф Броневський є керівником та власником ТОВ "Техекс-Газ", яке отримало від Харківської ОДА кілька на мільйони гривень щодо ремонту систем опалення та теплопостачання, у той час коли Броневський був радником одіозного екс-заступника Харківської ОДА Євгенія Шахненка. У 2006 році балотувався до Верховної Ради від Блоку політичних партій "Опозиційний блок "Не так!", а в 2015 – до Харківської міськради від БПП "Солідарність". Обидва рази спроби були невдалими.
Юзеф Броневський / Фото: соцмережі
Кирило Яковець, керівник благодійної організації "ГО "Нон-Стоп", яка відмітилася до повномасштабного вторгнення досить неоднозначною діяльністю. Сам Яковець є адвокатом.
Фото: Фейсбук Яковця
У листопаді 2021 року Яковця побили у харківському нічному клубі "Баста". Як стверджував Яковець, він тоді фіксував чисельні порушення в роботі клубу.
Фото – Труха
ГО "Нон-Стоп" декілька разів змінювало профіль своєї діяльності. Наприклад, у 2019 році повідомлялося, що це ГО опікується лісами Харківщини. У 2020 році організація вже проводила пікет біля будівлі Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Харків), з плакатами "Мін’юст, коли ви вже нажретеся?", "Не працюєте — змусимо! Не вмієте — навчимо!". А в 2021 році організація вже цікавилася діяльністю онкоцентру та нічних клубів міста.
Максим Корнієнко – відомий у місті правозахисник, активіст. У 2016 році на засіданні у Вовчанському райсуді суддя Ірина Уханьова постановила вивести його з судової зали, а після його незгоди й протоколу поліції, відправила під арешт на 15 діб.
Максим Корнієнко / Фото: Фейсбук
Як наслідок, Уханьова та поліцейський, який Корнієнку не дозволив бути присутнім на відкритому судовому засіданні та склав на нього протокол про "злісну непокору", самі стали обвинуваченими.
Павло Жаров є власником ТОВ "Юридичний консалтинговий центр "Аспект".
Павло Жаров / Фото: Фейсбук
Жаров відомий тим, що в 2017 році був затриманий та став підозрюваним у гучній справі щодо можливої передачі хабара, який вимагали у підприємця чиновник юридичного департаменту Харківської міськради та заступник начальника районної виконавчої служби. Йшлося про суму в 30 тис. грн. Начебто посадовці пропонували сплатити ці кошти за можливість і надалі знімати приміщення, договір оренди на яке був розірваний за клопотанням прокуратури ще у 2013 році. Жарова тоді прокуратура називала посередникам у цій схемі. Сам Жаров пред'явлені підозри називав провокацією і стверджував, що з іншими фігурантами справи навіть не знайомий.
Павло Жаров / Скрін з сюжету АТН
Справу передали до Московського райсуду міста Харкова, і вона там розглядається досі. Засідання як раз мало відбутися 24 лютого 2022 року – у день початку повномасштабного російського вторгнення в Україну.
Сергій Усов є керівником у Харківській місцевій професійній спілці іноземних студентів, засновниками якої також значаться Євгеній Грицьков (екс-заступник голови Харківської ОДА, який потрапив у скандал під час святкування в компанії з Михайлом Добкіним 9 травня з георгієвськими стрічками в Німеччині у 2018 році), Анатолій Бабічев (проректор ХНУ імені. В. Н. Каразіна, екс-заступник голови Харківської ОДА) та Анатолій Негара. Крім цього, людина з таким самим анкетними даними, як і Сергій Усов, є керівником Харківської обласної молодіжної громадської організації "Олімпійська молодь".
Сергій Усов / Накипіло
Усов також входить до Громадської ради при Харківській обласній державній адміністрації від громадської організації "Стоп Корупції". У Громраді він очолив комітет законності та правопорядку, ТРО та мобілізації.
Андрій Андрєєв є депутатом Харківської районної ради від політичної партії "Блок Кернеса - Успішний Харків!".
Андрій Андрєєв / Фото: Фейсбук
Валентина Бондар є депутатом Харківської міськради від політичної партії "Блок Кернеса – Успішний Харків". Нагадаємо, що саме за допомогою Бондар команда Ігоря Терехова рішенням суду закріплювала так званий "транзит влади", коли Геннадій Кернес лежав у лікарні в Німеччині.
Валентина Бондар / Фото: соцмережі
Олена Тер-Степанян є членом наглядової ради пісочинського великого забудовника ПАТ "Куряжський домобудівельний комплекс". Судячи з усього, Олена є родичкою Емілей Тер-Степанян, яка є власниками цього комплексу. Разом із Тер-Степанян від благодійної організації "Благодійний фонд "Мирний Харків" у Раді волонтерів при Харківській ОВА зазначений Ігор Василевський, який у цьому фонді є заступником директора.
До Ради волонтерів при ОВА увійшли також:
Юрій Корсунський (представник київського благодійного фонду "Бути собою"), який є власником Будинку оптики. Мережа оптичних салонів та команії "Оптик-груп".
Скрін фейсбука Корсунського
Іван Руденко (голова благодійного фонду "Арт Маркс Хелп"), який є співвласником компанії "Селера+", основний вид діяльності якої – комп’ютерне програмування.
Іван Руденко / Фото: фейсбук
Ілля Бардін (керівник благодійного фонду "Правота"), адвокат в об’єднанні "Правота". Раніше працював в Управлінні Державної виконавчої служби ГТУЮ у Харківській області.
Від благодійного фонду "Добровільна допомога розвитку України" в Раді волонтерів значаться Олександра Камишова та Олександра Ізвекова. На порталі YouControl, засновницею та керівницею цього фонду є Валерія Воловик. Як повідомляє "Суспільне", цей фонд отримує допомогу з різних країн Європи. Щотижня фонд "Добровільна допомога розвитку України" отримує близько 80 тонн речей.
Олександр Камишов / Фото: Суспільне Харків
На сторінці Камишова у Фейсбуці зазначено, що він є власником та директором в салоні меблів "Best Brands".
Сергій Кальницький (представник благодійного фонду "Святослава Хороброго") виступав на установчому засіданні Ради. Кальницький є директором та співвласником кондитерської фабрики "АСК".
Сергій Кальницький / Фото: фейсбук
Світлана Бачуріна (директор благодійного фонду "Проміні світла та надії"). Судячи з Фейсбук-сторінки Бачуріною, її діяльність зосереджена на фітнесі, реабілітації собак, вебінарах та майстер-класах на цю тему.
Світлана Бачуріна / Фото: фейсбук
Від благодійного фонду "Харків’яни разом" представлені три людини – Віктор Монахов, Алена Айвазян та Галина Городілова.
Альона Айвазян / Фото: фйесбук
На сторінці у Фейсбуці Айвазян зазначено, що вона дизайнер, маркетолог в компанії KRAUS.
Максим Почапський (керівник ГО "Їжа харків’янам"), який є керівником та власником будівельного ТОВ "Фірма "Діаз". Також у Почапського відкритий ФОП у сфері неспеціалізованої торгівлі.
Максим Почапський / Фото: фейсбук
Від БО "МБФ "Сімейне вогнище назавжди" вказані дві особи – Армен Ізраілян та Костянтин Нікітась. Ізраілян є власником та керівником будівельного ТОВ "КНТ-Строй", а Нікітась володіє ТОВ "Будексперт-21".
Нікітась другий зліва / Фото: фейсбук
Від благодійного фонду "Незламний Харків", як запевняє голова Ради волонтерів при Харківській ОВА Пєлєхов, представлена саме Марія Зайцева, а не Віолетта Кошина, як вказано у відповіді ОВА на інформаційний запит. Кошина теж виступала на установчих зборах щодо створення Ради.
Сергій Івагло (співзасновник ГО Ротарі Клуб Харків "Нью Левел").
Сергій Івагло / Фото: соцмережі
Андрій Панченко (голова ГО "Правозахисна організація "Суспільний центр правової підтримки та громадського контролю"). Панченко є юристом, керівником та співвласником ТОВ "Центр правової допомоги "Ратум".
Сергій Назаров (керівник благодійної організації "Благодійний фонд "Майбутня Україна"), який є керівником та співвласником ТОВ "Смарт Девелопмент" (комп’ютерне програмування).
Роман Грибков (представник благодійної організації "Благодійний фонд "А-ХЕЛП Україна").
Роман Грибков / Фото: фейсбук
Наталя Сергєєва (директор благодійного фонду "Процвітання" з смт Малинівка Чугуївського району).
Наталя Сергєєва / Фото: сайт БФ "Процвітання"
Артем Михайлюк (директор благодійного фонду "Нескорений Харків"). Інший волонтер з Ради при ОВА Ілля Бардін у себе в Фейсбуці називав Михайлюка в травні цього року працівником апарату апеляційного суду.
Скрін фейсбук
Алла Цепелевська (голова Харківського обласного відділення дитячого фонду України) є керівником та власником ТОВ "Гермес Пром I" (займається оптовою торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами) та керівником ТОВ Правова гільдія "Алекс Партнер".
Андрій Белінський (представник благодійної організації Християнський благодійний фонд "Покров"). На своїй сторінці у Фейсбуці, Белінський вказує, що є віце-президентом цього фонду, а також співвласником мебельного магазину "White House".
Андрій Белінський / Фото: фейсбук
Руслан Алікперов (керівник ГС "Волонтерське об’єднання Харків"). Як зазначає Алікперов у себе на сторінці, він є власником ComCom, Direct Help та працює в Rotary Club "Kharkiv Multinational". Згідно порталу YouControl, Алікперов є керівником та власником ТОВ "Комфорт та комунікації", ТОВ "Творсіс".
Руслан Алікперов / Фото: фейсбук
Олександр Путівський (директор/засновник "Благодійний фонд "Юкрейніан Лайф" та благодійної організації "Благодійний фонд "УЛІК") є співвласником ТОВ "Торгівельна компанія Агро-Трейд", керівником та власником приватного малого підприємства "Будіндустрія", приватного підприємства "Стройіндустрія", ТОВ "Рок Авто", ТОВ "Компанія Мир Кераміки".
Також від благодійного фонду "Юкрейніан Лайф" та від благодійного фонду "УЛІК" у Раді зазначений Дмитро Огреб.
Дмитро Журбенко (керівник ГО "Допомога 0672 – соціальна допомога"), Валентина Пироженко (керівник ГО "П’ятихатки-Бам"), Роман Павлюченко та Данило Григоренко (обидва від ГО "Єдина країна – це Україна"), Юлія Лисенко (директор ГО "Все для людей"), Олексій Костиря (керівник благодійної організації "Благодійний фонд "Добровольче волонтерське об’єднання", хоча на порталі YouControl, керівником та засновником цього фонду вказаний Владислав Семенов), Ніна Нетудихата (представник благодійного фонду "Мрія України"), Олександр Григоров та Валентина Костенко (обидва від ХОО Товариства Червоного Хреста України), Владислав Демченко та Юлія Клималюк.(обидва від благодійного фонду "Допомога захисникам Вітчизни та їх сім’ям "КОЛО"), Роман Коваленко (представник благодійної організації "Благодійний фонд "Все для людей"), Олексій Морозов (керівник ГО "Об’єднання волонтерів "Янгол"), Віталій Данильченко (релігійна організація "Релігійна громада "Вільні Християни"), Станіслав Бублій (голова благодійної організації "Благодійний фонд "Уклад Схід" з міста Зміїв), Олександр Гедройц (президент польської національно-культурної ГО "Дом Полонії на Сході"), Олександр Твердохліб (представник ГО "Добровільна Добровільна Допомога"), Олена Штиленко (представник благодійного фонду "Єдність та Сила"), Олександр Добробаба (керівник та власник ТОВ "Завод покрівельних матеріалів "АС Профіль") та Богдан Гузь (обидва від благодійної організації "Благодійний фонд” Щоденники війни").
Як зазначають члени Ради, пройшло поки дуже мало часу з моменту створення цього об’єднання, хоча вже є позитивні моменти щодо поліпшення координації волонтерів області та ефективності їх діяльності.
Читайте також: "Офіс волонтерів Молодіжної ради": Кого Терехов зробив головним по гуманітарці в Харкові