Директор департамента мэрии Богдан Гладких: В Харькове сигнал воздушной тревоги появится на телевидении

Російська окупаційна армія встановила антирекорд за кількістю обстрілів Харкова у квітні 2022 року. У місті вибухнули щонайменше 75 "Шахедів", а також крилаті ракети різних типів. Кількість поранених в один день мирних мешканців також була найбільшою.
У світлі повідомлень американських медіа про концентрацію біля кордонів із Харківською областю 50-тисячного російського військового контингенту, говорити про зменшення рівня загрози для мешканців Харкова не доводиться.
У інтерв'ю виданню "Думка" директор Департаменту надзвичайних ситуацій Харківської міської ради Богдан Гладких розповів про наслідки обстрілів у квітні і травні 2025 року, про поранених і загиблих, про обстріли дронами та керованими авіабомбами, способи убезпечення та принципи роботи нової диференційованої системи тривог у Харкові.
Як у Харкові змінилася ситуація з обстрілами за останній місяць? Яка загальна кількість обстрілів станом на 21 травня (день запису інтерв'ю – ред.) була в місті?
- Хочу почати з квітня, це буде коректно, щоб можна було порівняти статистику. У нас дуже важкий був квітень місяць по місту Харкову. Було 136 обстрілів міста з різних типів озброєння. У першу чергу, це рекорд у нас по БПЛА типу "Шахед". Їх було більше, ніж 75 одиниць. Це були і крилаті ракети "Іскандер", і крилаті ракети Х-35, Х-101, Х-59. Тобто комбіновані удари наносилися по місту Харкову, по об'єктах цивільної інфраструктури.
У цьому місяці тактика ворога дещо змінилася, але ми бачимо один такий дуже важливий момент, що ворог змінив повністю тактику щодо застосування засобів ураження, саме по прифронтових регіонах. Що я маю на увазі: здійснюється комбінована атака особливо БПЛА типу "Шахед" по одному місцю великою кількістю засобів ураження. І з певним інтервалом, щоб завдати максимальну шкоду насамперед тим, хто приїжджає рятувати життя і здоров'я людей. Тому тактику ми бачимо, що вони поміняли. Дійсно, ми бачимо інтенсивність обстрілів збільшилася.
Якщо беремо травень і квітень, то в нас квітень – це антирекорд за кількістю обстрілів по місту.
За три тижні травня яка кількість обстрілів була в Харкові?
- За три тижні травня ми бачимо, що ворог застосовував у нас безпосередньо засоби ураження БПЛА типу "Шахед". Останні два тижні у нас більш-менш ситуація спокійна. Але ми бачимо, що в найближчому передмісті є "прильоти", безпосередньо сьогодні вночі були прильоти в найближчому передмісті Харкова.
Ця інтенсивність впала, але ми всі знаходимося в повній комунікації, у повній бойовій готовності, оскільки бачимо, що все одно ворог продовжує запускати у великій кількості ці БПЛА, і частина з них йде, безумовно, транзитом через місто Харків, що становить безпосередньо потенційну загрозу.
Окремо можу сказати по засобах ураження, що в травні в нас вже застосовувалися двічі безпілотних типу "Молнія". Ви знаєте, що був вражений об'єкт енергетичної інфраструктури, про це казав президент України. Тому бачимо, що все-таки, враховуючи те, що ми прифронтовий регіон, то ворог на нас випробовує всі засоби враження, які в нього є в наявності і доступні.
У травні який наймасовіший був обстріл?
- Поки ми маємо цю інформацію, це якраз удар без наслідків, я маю на увазі для цивільного населення, по енергетичній інфраструктурі.
Це Холодногірський район?
- Холодногірський район міста Харкова, так.
У цілому, які райони найчастіше обстрілюють ворог?
- Ви знаєте, ми до початку 2025 року ввели таку статистику. Ми її продовжуємо вести, але однозначно можу сказати, що немає на 100% безпечного району. Безумовно, що це райони, які найбільш прикордонні до ворога, це Шевченківський, Київський, Салтівський райони міста. Але в той же час, якщо ми візьмемо статистику за той же квітень, в нас Слобідський район міста Харкова побив усі рекорди за весь вже 2025 рік за кількістю обстрілів. Бо саме і перша, і друга комбінована атака ворога, де було в перший раз 17 влучань БПЛА типу "Шахед", другий раз – 14. По різних локаціях. У нас Слобідський район найбільш постраждалий. Хоча, скажімо так, протягом минулого періоду він менш за все страждав. Тому однозначно можу сказати, що безпечного району на 100% в місті немає.
Але в той же час хочу сказати, що всі повністю служби роблять все можливе, щоб мінімізувати наслідки і щоб якнайшвидше надати людям допомогу. Бо, наприклад, той же у нас комбінований приліт по Новобаварському району, де в квітні загинула ціла сім'я. Хоча знову-таки Новобаварський район, Холодногірський, за нашою статистикою, обстрілювалися найменше.
Тому ворог, на жаль, вибирає цілі по всьому місту, і передбачити, де саме ворог наступного разу застосує засоби ураження, неможливо. Тому всі мешканці повинні уважно дослухатися до наших сигналів повітряних тривог, уважно слухати і не нехтувати цими правилами безпеки, бо це реально рятує життя.
Ми про це постійно кажемо, і ще раз, користуючись нагодою, звертаюся до всіх харків'ян, що на сигнали тривоги потрібно реагувати. І, як мінімум, це правило двох стін. Я вже в інтерв’ю казав, що ми проводимо також статистику по тих безпосередньо наслідках, які людина отримала внаслідок вибухів цих засобів ураження. І якщо людина знаходиться все-таки хоча б за однією стіною, у 90% випадків це рятує життя і в першу чергу здоров'я.
До Харкова припинили долітати керовані авіабомби. Вони припинили долітати чи росіяни припинили їх запускати?
- Я можу однозначно сказати, що це виключно заслуга наших військових і Збройних сил України. Технічні будь-які, ви ж розумієте, елементи ми не можемо розголошувати, але це виключно заслуга Збройних сил України.
Чи помічається зв'язок між політичними перемовинами щодо примир'я із інтенсивністю ударів по Харкову, по Харківській області?
- Звичайно, що так. Якраз був початок переговорів, які ми всі мали змогу бачити, які транслювали засоби масової інформації. Звичайно, що ворог спеціально провокує сила оборони, провокує містян і посилює тактику впливу для того, щоб вплинути на хід перегорів.
Тому політична складова однозначно відчувається в першу чергу Збройними Силами, мешканцями. Тому однозначно можу сказати, що є відповідні піки, є відповідні періоди, коли ворог більше застосовує засобів, більш інтенсивно. Ви ж пам'ятаєте, як у нас в тому ж квітні вони застосували і вдень БПЛА типу "Шахед", перед цим вночі і після вже знову вночі. Тобто тут момент в тому, що ворог відслідковує і, як я вже казав, він кошмарить мирне населення, і продовжує це робити. Десь менше, десь більше, але до відповідних переговорних процесів. Це впливає на інтенсивність таких обстрілів.
Максимальну кількість ударів по Харкову у передостанній тиждень квітня ви пов'язуєте саме з підготовкою до переговорів?
- Враховуючи те, що ворог завдає удари виключно по цивільній інфраструктурі, звичайно, що так. Ми бачимо, що робить це все для того, щоб люди в місті мали відповідну емоційну складову. Ну, і напевно ж, тактика ворога така, щоб все-таки люди почали про щось казати, що давайте перемовини будь-яким чином. Але ми всі розуміємо, що ми повинні вистояти, бо за нами стоїть держава і всі люди повинні розуміти, що всі ті звірства, які росія зробила, як ми можемо на це спокійно реагувати.
Тим паче, що ви бачити, скільки всього Харків пережив із 2022 року. Тому знаєте, нас не зламати. І, однозначно, що харків’яни сильні, однозначно, що вистоїмо.
У квітні і травні 2025 року яка статистика поранених і загиблих у Харкові внаслідок російських обстрілів? Чи є серед цих людей діти?
- Однозначно можу сказати, що квітень – це рекорд по постраждалих. Це 230 людей, із них 19 – діти. Чому? Обстріл крилатою ракетою "Іскандер" в Основ'янському районі міста: ми мали тільки за цей "приліт" 113 постраждалих. Я вам чесно скажу, що у нас з 2022 року не було взагалі таких цифр за одномоментною кількістю постраждалих внаслідок одного "прильоту". Тому квітень в нас склав такий антирекорд, як я вже зазначив, що це 230 людей. Станом на цей день, те, що ми маємо на сьогоднішню дату по травню місяцю, у нас постраждалих немає.
Жодного за три тижні травня?
- Жодного за три тижні.
Давно такого не було?
- Давно такого не було, але ще раз хочу сказати, буквально сьогоднішня ніч, ми бачили ту велику кількість "Шахедів", яка йшла транзитом через місто, ми розуміємо, що це все може бути ціль в місті Харкові.
Тому розслаблятися не варто, тому що, ще раз кажу, що були влучання буквально в Харківському районі сьогодні, це там 3-4 км від міста Харкова. Тому, безумовно, що, скажімо так, є трошки час перепочити в першу чергу екстреним службам, нашим комунальним службам, оскільки ви знаєте, що позиція міського голови, що всі комунальні служби оперативно приїжджають і усувають наслідки цих прильотів. Тому коли ми в такому режимі, що кожного дня прилітає, ну всі ж ми люди, тому базові речі, коли потрібно відпочити, відновитись, тому станом на цей день – так, маємо таку саме статистику.
Яка кількість загиблих була у квітні?
- По загиблих у нас 7 людей, із них – одна дитина. Це масований обстріл по Новобаварському району міста Харкова.
Диференційована тривога в Харкові
Чи могли би розповісти про загальні підсумки за кілька місяців роботи диференційованої тривоги в Харкові?
- Окремо хочу сказати, що ще в квітні 2024 року Харківський міський голова Ігор Терехов поставив таку задачу вирішити питання щодо диференціації сигналу тривоги, оскільки ми вже на той час бачили статистику, що кількість тривог, як мінімум, в половину невиправдана щодо міста Харкова. Також була відповідна норма чинного законодавства, яка зобов'язувала всі органи місцевого самоврядування по всій державі до кінця 2024 року створити і впровадити в експлуатацію місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення населення.
Зауважимо, що така система існує не тільки в Харкові, а ще в кількох обласних центрах.
- Так, вона побудована в місті Києві, в місті Львові і в Одесі, наскільки ми знаємо, вони на фінальному етапі впровадження. У кінці 2024 року Кабінет Міністрів продовжив термін впровадження до кінця 2026 року, але ми на цьому не зупинялися, бо ми розуміли, що це економіка, це нормальне функціонування життєдіяльності міста. І з початку вже 2025 року ця система пройшла всі необхідні випробування, отримала всі дозволи, почала свою роботу.
У перший місяць ми працювали ще в повному синхроні з обласними сиренами, потім обласні сирени були відключені. І від 23 лютого 2025 року Генеральний штаб погодив окремий режим диференціювання тривог окремо Харків від Харківської області. До речі, ми перші в Україні, хто це зробили, бо в Києві це було за замовченням, бо Київ зі спеціальним статусом, відповідно до Конституції. І вже після нас ми знаємо, що вже і Запоріжжя впровадило диференційовану тривогу, окремо від Запорізької області, і Дніпро. Ряд вже областей зараз також за досвідом міста Харкова впроваджують такі речі.
Давайте візьмемо статистику за минулий тиждень, ми поставили рекорд: у нас на 61% знизилася кількість тривог порівняно з областю. Якщо ми беремо весь період, з початку впровадження диференційної системи, ми працюємо десь на рівні 40%. У нас на 40% менше загальна тривалість тривог, ніж в Харківській області.
Що це дає?
- У першу чергу, це робота бізнесу, це робота установ, наших закладів обслуговування, торговельних центрів, магазинів. Наші центри адміністративних послуг, це банки, це, в принципі, вся сфера життєзабезпечення населення.
Бо ви знаєте, що у зв'язку з введенням правового режиму воєнного стану, у зв'язку з активними бойовими діями, ми всі розуміємо, що нехтувати сигналами тривоги не можна, тому на законодавчому рівні є заборона працювати в час повітряної тривоги. Тому для нас це було дуже принципове питання, і однозначно можу сказати, що якби не міський голова і не його підтримка, і не його сама ця ініціатива, ми б це не реалізували. Бо, повірте, це ж було дуже важко пройти всі ці юридичні процедури, щоб отримати окремий доступ, враховуючи те, що все-таки місто Харків знаходиться не так-то й далеко від агресора і лінії бойового зіткнення. У першу чергу, це ж відповідальність на нас. Ми ж розуміємо, що це колосальна відповідальність за те, щоб вчасно надати такий сигнал повітряної тривоги.
Як можна зрозуміти, куди летить, умовно, КАБ, якщо він залітає з півночі через Гоптівку? Чи включається в той момент сирена для самого міста Харкова? Якщо КАБ або щось інше, наприклад, на Малу Данилівку летить, але там через фактично дорогу 100-200 метрів починається забудова міста Харкова. Як тут відбувається розрізнення?
- Однозначно можна сказати, що з військовими було погоджено контур відповідний на мапі. Це є відповідний кілометраж від міста, його з міркувань безпеки розголошувати не можу. При якому, якщо йде перетинання будь-якого засобу враження, в першу чергу це би БПЛА типу "Шахед", "Молнія", всі ці, скажімо так, безпілотні літальні апарати і засоби враження, то вмикається однозначно тривога по місту Харкову. Така карта відпрацьована, цей алгоритм погоджений і ми його дотримуємося.
Наприклад, якщо ми кажемо про тривогу по балістиці, то вона дається безумовно одночасно, одномоментно. Разом з областю. У нас зараз дуже часто є ситуація, коли ми навіть перші її вмикаємо, бо є пряма комунікація з нашими радіотехнічними військами, які виявляють ці цілі. І це дуже важливий момент, бо я давав також коментар з приводу того, що якраз коли була застосована крилата ракета "Іскандер" у Основ'янському районі міста Харкова, ми включили тривогу за 58 секунд, бо було спрацювання відповідних засобів фіксації, ми цю тривогу дали, а вже команда дійшла щодо включення тривоги після першого прильоту.
Ми теж це питання підняли на рівень ДСНС, бо є питання щодо проходження алгоритму. Відповідно до нормативних документів, безпосередньо радіотехнічні війська передаються на ПВК "Схід", ПВК "Схід" передає на ПВК "Центр", ПВК "Центр" передає інформацію на оперативного чергового ДСНС України, оперативний черговий ДСНС України передає на оперативного чергового обласної військової адміністрації, потім вони вже цей сигнал доводять до нас. Тому ми дуже дякуємо, в першу чергу, і керівництву ДСНС, що були внесені відповідні нормативні зміни і надані повноваження щодо вмикання сигналу тривоги у разі наявності оперативної обстановки.
Тобто зараз місто само може швидше включати тривогу?
- Безумовно! І ми дуже дякуємо за те, що все-таки місто почули, міського голову почули, бо це для нас було дуже важливо. І ми бачимо, що це все-таки секунди, які рятують життя. Ви ж розумієте, що навіть і підприємства, і організації, які працюють, в тому числі і на обороні потреби, вони орієнтуються на сигнал тривоги.
Тому для нас питання безпеки і саме сигнали тривоги і для міського голови, і для команди всієї Харківської міської ради, воно надважливе. І ми розуміємо, яка відповідальність, в першу чергу, на нашому департаменті, на ситуаційному центрі. Бо ми ж знаємо, що якщо тривога не буде включена вчасно, це може спричинити дуже тяжкі наслідки.
Чи бувають випадки, коли тривога дає збій?
- Ми побудували вже всю систему європейського рівня. Вона має резервні канали зв'язку, вона має резервне живлення, і вона повністю автономна, і кожен блок сирен автономний. Тобто в першу чергу виключається ситуація, за якої вийде з ладу вся кількість сирен, які встановлені по місту Харкову. Їх кількість ми також не розголошуємо з міркувань безпеки, бо це інформація зі службовим доступом. Але однозначно можу сказати, що зробили таким чином, щоб унеможливити відмову системи. Задубльований зв'язок, задубльоване питання щодо включення, і пункти управління, і безпосередньо резервне живлення, бо ми повинні розуміти, що старі сирени ж в блекаут не працювали.
Час від часу сирена вмикається, коли немає загрузи для Харкова. Ми бачимо ці повідомлення в телеграм-каналах. Наприклад, коли летить КАБ десь в Куп'янському районі, в напрямку умовного Шевченкового. Чому це відбувається?
- Дуже часто ситуації, коли, наприклад, є КАБ на Куп'янський районі, і в той же час, одномоментно надали тривогу по балістиці, тому включається тривога повторно.
Дійсно, буває ситуація, коли, скажімо так, надається тривога раніше, ніж бачимо, що є загроза. Але я хочу сказати, що безпосередню відповідальність за команду на включення тривоги несуть радіотехнічні війська і ПВК "Схід", в даному випадку, Повітряне командування. Тому якщо ми бачимо, що військові хочуть перестрахуватися, бо з якихось причин вони дають цю команду, ми її зобов'язані виконати. Ви ж розумієте, що військова справа дуже специфічна, є дуже велика кількість моментів і нюансів, по яким, можливо, нам, цивільним, здається, що немає відповідної загрози, але військові її бачать. Тому, звичайно, що ми в повній комунікації з ПВК і розуміємо, що навіть коли, на нашу думку, ця тривога включається не зовсім правильно, що немає загрози, це не значить, що це так є. Тому ми це питання піднімали, ми в повній комунікації намагаємося, щоб така кількість тривог була, як мінімум, зведена до мінімуму, бо розуміємо, що знову це прямо за собою каже, про те, скільки будуть працювати торговельні центри і наші центри адміністративних послуг, і наскільки людина зможе комфортно перебувати в місті в тих умовах, які є.
Чи є можливість зробити тривогу диференційовану в межах міста Харкова, коли дається тривога на кожен район окремо?
- Ми ж бачили тоді коментар очільника обласної військової адміністрації з цього питання. Однозначно можу сказати, що нормативно, юридично, не передбачене диференціювання ще в районах міста. Бо це в першу чергу не адміністративно-територіальна одиниця. Наприклад, по районах: Харківський район весь, Куп'янський, Ізюмський. Окремо місто Харків, так. А райони – ні. Бо на те питання, яке ви задали, як можна сказати, коли летить КАБ. Наприклад, ми ж пам'ятаємо, коли в нас КАБи летіли протягом 2024 року, ми бачимо, що, наприклад, він заходить з боку Козачої Лопані. Але ж були випадки, що він долітає до кінця Основ'янського району, і в Холодногірський район, і в центр міста. Тому це та історія, коли засіб ураження йде з дуже великою швидкістю і спрогнозувати, включити тривогу тільки там в тому секторі, в тому районі міста, неможливо і юридично, в першу чергу, це не передбачено.
Ми цю позицію повністю підтримуємо, оскільки, наприклад, ми розуміємо, що одна кількість сирен знаходиться в одному районі, а одна – в іншому. Розуміємо, що на перетині районів люди будуть чути сигнал тривоги. Це може, в першу чергу, людей плутати.
Тому і правила застосування, і нормативна документація, і здоровий глузд каже про те, що це не те, що недоречно робити, це небезпечно для життя людей. Тому якщо ми даємо тривогу по місту Харкову, ми розуміємо, що є безпосередня загроза для міста.
Чи є можливості для вдосконалення цієї диференційної системи? Що можна зробити, щоб вона була краще?
- Я більше можу сказати, у нас на цей рік є відповідні заходи в нашій Програмі реагування на надзвичайні ситуації. У першу чергу продовжуємо розвивати нашу цю систему. У нас вже в цьому році інтегрована дуже велика кількість об'єктових систем оповіщення. Я на це хочу звернути особливу увагу. Це, наприклад, наші нові школи підземні. Відповідно до нормативних документів, усі об’єкти з масовим перебуванням людей мають обов’язково бути інтегровані до місцевої автоматизованої системи. Перші, хто це зробив – це великі торговельні центри.
Буквально протягом перших тижнів, як ввели в експлуатацію нашу систему оповіщення, торговельні центри інтегрувалися. І за нашою кнопкою включається тривога і в торгівельних центрах, і на великих підприємствах, бо там вони свої об'єктові системи зараз облаштовують. Тобто держава йде таким чином, що кожен об'єкт повинен також бути обладнаний цими системами, щоб людина могла бути сповіщена, як це зроблено і в Європі, і в США, що до людини доводиться сигнал будь-якими засобами.
Тому на цей рік у нас заплановане переривання трансляції відео, телебачення. На сьогоднішній день у нас реалізовано переривання трансляції радіосигналів, я маю на увазі наше національна телерадіокомпанія, це "Суспільне".
Уточніть, що це значить? Включається тривога – і припиняється трансляція телебачення?
- Так. І йде відповідне текстове сповіщення про таку загрозу. І це також вимога законодавства. Тому ми продовжуємо це вдосконалювати, модернізовувати. Ми зараз ведемо переговори активно з нашими рекламними електронними щитами, які ви на території міста бачите.
І там це буде?
- І там це буде. Основна задача – це довести всіма можливими способами сигнал повітряної тривоги. І вже радіо, яке працює на території міста Харкова, цей сигнал переривається, і трансляція переривається, і йде безпосередньо сповіщення про тип загрози. Бо ви знаєте, що в нашій новій системі зроблене речове сповіщення саме про тип загрози, який загрожує безпосередньо місту.
Тому розвиток цих систем в першу чергу зводиться до того, щоб людина будь-яким способом була сповіщена. І це для нас надважливий момент. Це офіційний мобільний даток "Повітряна тривога", який інтегрований з нашою системою, і, як вже сказали, переривання трансляції радіо, відео, інтеграція в великі торгівельні центри, в принципі, з місцями масового перебування людей.
Я переконаний, що в такій ситуації знайдуться люди, або вони вже існують, які просять зробити сирену або тихіше, або прибирати ревун, який поруч стоїть. Чи були такі вже випадки, коли хтось до вас звертається і каже, що дуже гучно?
- Звичайно, і я більше можу вам сказати, в нас ті звертаються, кому або нечутно, або комусь дуже гучно. Ми на це все відповідаємо людям поставитися в першу чергу з розумінням. Ми живемо всі в умовах війни і в умовах активних бойових дій. І коли встановлювали ці сирени, коли розроблялася проектна документація, вона створена фахівцями. У проектній документації є відповідна звукова карта, яка робить так, що людина повинна цей сигнал почути.
Тому, коли люди кажуть про те, що нам дуже гучно, ми все розуміємо, але ми повинні розуміти, що якщо, наприклад, до війни і під час війни стара кількість сирен складала в місті близько 60, то зараз ця кількість, вибачте, їх в 5-6 разів більша, бо така є нормативна вимога. Тому ми всім людям роз'яснюємо. Напевно, це пов'язане в першу чергу з такою інтенсивністю обстрілів. Після масованих обстрілів кількість звернень щодо того, що тривога заважає, практично знизилась до самого мінімуму, це 5-7 звернень на місяць. Я їхав до вас на інтерв’ю, мені дали статистику, що у нас 7 звернень всього за травень щодо гучності сигналу тривоги.
Але ще раз звертаюся до харків'ян і хочу вас запевнити, що якщо місто Харків дає тривогу, на цю тривогу не можна не реагувати. І ми робимо, повірте, все можливе, щоб кількість цих тривог була зведена до мінімуму і щоб зайвий раз цю тривогу не вмикати. Тому ми просимо всіх поставитися до нас з розумінням, бо це, в першу чергу, життя і здоров'я. Показувала вже не раз практика, коли ці навіть 58 секунд, як я навів приклад, рятують життя. Тому повинні розуміти, що це війна, але все робимо для того, щоб ця кількість тривог була менша, але, в першу чергу, щоб не було порушено питання безпеки.
Чи хтось пропонував змінити звук, голос, тембр?
- Спочатку ми бачили, що дуже такі великі телеграм-канали і TLK писали про те, що людей не влаштовує звук. Потім кажуть, що не влаштовує голос. Але щодо звуку є нормативна вимога саме частоти. І другий момент, ми зрозуміли все-таки, що це було в перший місяць впровадження щодо безпосередньо самого типу звуку і щодо голосу. Люди просто до цього не звикли, бо такого сигналу не було. Бо саме цей сигнал розрахований і розроблений фахівцями для того, щоб він відрізнявся від усіх складових. І в законі так чітко написано, і в постанові Кабінету Міністрів, яка визначає порядок створення цих всіх систем, що цей звук повинен повністю відрізнятися від усіх інших, щоб людина його не могла сплутати більше ні з чим. Ми розуміємо, що, наприклад, якщо людина чула сигнал старих радянських сирен С-40, це сирени, які працювали від двигуна, і там звук вироблявся механікою, то це електронний звук.
Звичайно, він відрізняється частотним діапазоном, гучністю, він в першу чергу спонукає, що людина повинна вжити всі свої заходи для того, щоб уберегти себе.
Чи місто Харків вже повністю покрито сиренами? Чи ви ще плануєте якісь локації, де будете встановлювати?
- Ні, ми коли запускали систему в експлуатацію, на момент впровадження цієї системи в нас повністю виконані всі нормативні вимоги щодо покриття 100% приймання цього сигналу "Увага всім!" на всі території міста Харкова. Питання закрито, сирени тільки доставляють, це об'єктові системи. Це, наприклад, території великих підприємств, вони такі системи монтують, і, звичайно, що вони будуть складовими нашої місцевої автоматизованої системи.
Захист від обстрілів
Під час обстрілів як найкраще себе захистити харків'янам? Дайте, будь ласка, перелік порад!
- Цю ситуацію можемо розв'язати на дві складові. Безумовно, нормативні документи вимагають, щоб людина слідувала в найпростіше укриття. Ми розуміємо, у разі вильоту ракети за 58 секунд людина не може це зробити. Тому найкращий дієвий спосіб – це укритися за будь-якою цільною стіною, яка може захистити людину від уламків. Це ми і кажемо, якщо це не, не дай Боже, прямий приліт в будинок. Бо бачили протягом 2024 року, коли КАБ прилітає по багатоквартирному будинку, на жаль, там може врятувати лише, якщо людина не знаходиться у квартирі або під'їзді. Ми бачили, як складувалися поверхи, і це особливо стосується панельних будинків.
Тому найкращий, звичайно, і правильний спосіб – це слідувати в укриття. Але якщо ми кажемо про ті реалії, які є сьогодні в місті Харкові, і в першу чергу те, що застосовуються засоби ураження, такі як, наприклад, ракета, балістична, не балістична, доліт до міста Харкова дуже обмежений у часі, як правило, він складає до однієї хвилини, то це хоча б правило двох стін. Бо я казав, що у нас людина, яка загинула під час обстрілу "Іскандером", вона знаходилася просто в ліжку, яке стояло біля стіни. А бачимо, що за другою стіною жодного уламку немає.
Моє суб’єктивне враження, що найближчим часом до Харкова почнуть долітати FPV-дрони. Від простих коптерів або дронів, що зможуть долітати до Харкова, як вберегтися? Що робити, коли ти бачиш на вулиці дрон?
- Я окремо хочу сказати, ми не стоїмо на місці. Ви правильно сказали, що безпілотник "Молнія" уперше був застосований саме по цивільному населенню міста Харкова. У перші дві доби, коли вони нас ними кашмарили, ми їх навіть не бачили на системах спостереження. Потім фахівцями дуже оперативно внесено зміну до програми забезпечення в засоби радіоелектронної боротьби, і ми дуже швидко це питання змогли вирішити. Тепер "Молнія" або падає у передмісті, або якщо вона залітає у контур дії засобів РЕБ, то вона падає і завдає мінімальної шкоди. Тому я впевнений, що всі ці питання будуть оперативно вирішені.
Питання щодо FPV-дронів. Я розумію, бо ми всі вчора бачили офіційну інформацію, яка надавалася. Я, з огляду на те, що все-таки працюють над цим питанням фахівці, не буду коментувати саме по вчорашньому обстрілу. Ми розуміємо, що ворог постійно випробовує нові засоби ураження. Але те, що ніхто не сидить на місці, і військові, і Харківська міська рада, і міський голова особисто, завжди в повній комунікації, і розуміє всі наслідки, всі ризики, і тому вживаються всі заходи, щоб мінімізувати ці наслідки. Аналізується вся та інформація, і всі ті засоби, які застосовуються по місту Харкову, по Харківській області. Усе це береться до уваги і оперативно передається військовим. І вживаються заходи для того, щоб захистити мирне населення.
Ну, а мирному населенню що робити? Приховуватися, в під'їзд забігти? Чи під деревом сховатися вистачить?
- Якщо ми кажемо, наприклад, про FPV-дрони, то звичайно, що тут потрібно знаходитись в укритті, по можливості в під'їзді. Тобто не знаходитися, в першу чергу, на відкритій місцевості. Це дуже важливий момент. Бо якщо ми бачимо статистику застосування саме FPV-дронами по об'єктах, то це в першу чергу або рухома ціль, або все-таки більш-менш військові об'єкти.
Але людина не повинна знаходитися на відкритому просторі. Це в принципі стосується абсолютно всіх засобів ураження. Якщо я не помиляюсь, у нас за 2024 рік, ми для себе проводили аналітику, 25% загиблих – це люди, які знаходилися на відкритому просторі. І ми розуміли, якщо б вони не були на цьому місці, вони б не загинули.
За весь період війни система цивільного захисту в місті Харкові зазнала серйозних змін. Я на власні очі бачив ситуаційну кімнату, яка є в Харкові. Розкажіть, як вона працює і для чого створена.
- Харківський міський голова Ігор Терехов ще задовго до війни мав таку ініціативу, щоб Харків створив свій ситуаційний центр. Був розроблений на той час великий проєкт за участю експертів із США, в тому числі, Родольфа Джуліані, який приїжджав зі своєю командою. Тоді був розроблений дуже великий проєкт надземного плану з вікнами, з вітражами. Коли настала війна, усі сказали, слава Богу, що ми його не побудували.
Простими словами, зараз це захищена споруда, де знаходяться відповідні служби. І в першу чергу цінність цього центру, що ми в повній комунікації з усіма екстреними службами. Усі підрозділи ДСНС, патрульна поліція, екстрена медична допомога, газова служба, Укренерго, чергові частини інших служб – вони в повній комунікації і взаємодії. Вони одномоментно можуть на місце прильоту направити всіх служби, всі засоби.
У нас під час війни, у 2024 році, коли будувався ситуаційний центр, була побудована унікальна, я вважаю, система спеціалізованого відеоспостереження. Ми її виокремлюємо від усіх систем, звичайних камер на перехрестях Харкова. Це саме ті спеціалізовані камери, які виявляють місця прильотів і надають можливість оперативно направити всі служби, бачити одразу оперативну картинку, що там знаходиться.
Цінність, в першу чергу, цього центру, що ми можемо буквально протягом 5-15 секунд бачити місце влучання, бачити попередні наслідки і розуміти локацію, де, що і як сталося.
До того, як був побудований ситуаційний центр, середня тривалість отримання інформації про наслідки прильоту складала 3-5 хвилин, поки перші заявники не почнуть телефонувати на номера 101, 102, 103, 104.
Є дуже велика проблема, і, до речі, я хочу також, користуючись нагодою, звернутися до всіх харків'ян. Ми бачимо дійсно проблему, що коли йде влучання, людина замість того, щоб в першу чергу набрати телефон екстреної служби, починає знімати. Ну, я вибачаюсь, наш досвід показує, що навіть секунди рятують життя. Якщо ми кажемо, наприклад, внаслідок влучання сталася пожежа в будинку, якщо це в багатоквартирному, людина за одну, дві, три хвилини може просто наковтатися диму і загинути не від пожежі, не від обстрілу, а від супутніх факторів, які виникають внаслідок прильоту. Тому чим найшвидше ми будемо знати локацію, тим швидше прийде допомога.
Тому цінність центру в тому, що всі служби одразу бачать що, де і направляють відповідні сили і засоби. Ну, і звичайно, що це пряма комунікація з військовими, бо я ще раз хочу зазначити, що саме завдяки тому, що є пряма комунікація з військовими, є можливість тривогу оголошувати завчасно, а не так, як це було до впровадження системи. Тому цей ситуаційний центр – це однозначно заслуга нашого Харківського міського голови Ігоря Терехова і тієї команди, яка зараз там працює, функціонує. І, звичайно, велика подяка міжнародним донорам. Це USAID, який припинив свою діяльність, це харківський IT-кластери, це благодійний фонд Poland Helps, Польща допомагає в Україні, це і ряд швейцарських фондів, які дуже внесли велику кількість ресурсів для того, щоб цей центр був створений і функціонував належним чином.
Ми зараз використовуємо всі передові засоби спостереження. Взяли найкращий досвід, який тільки був. Усі міжнародні донори, міжнародні делегації, які приїжджають до міста Харкова, вони бачать, що це побудовано. Я більше можу сказати, що і Європа, і країни Америки, бачать цей досвід і вже починають свої ситуаційні центри будувати під землею. Ми розуміємо, що це повноцінні пункти управління, де людина в будь-який час, мирний чи не мирний, повинна бути захищена, а всі системи повинні працювати без відмови.
Після війни ситуаційний центр теж буде працювати?
- Звичайно!
Як буде використовуватися?
- Ми підбивали підсумки року роботи цього центру, у нас 60% випадків і викликів, які відпрацьовують працівники департаменту надзвичайних ситуацій і де наші співробітники виїжджають, - це ситуації, які не пов'язані з військовими діями. Це великі пожежі масштабні, це серйозні ДТП з пошкодженням інфраструктури. Це різного роду ситуації, наприклад, коли закрите укриття.
Тому ряд цих моментів, пов'язаних з реагуванням на надзвичайні ситуації, він виконується і зараз. Ми бачимо 60% доля всіх виїздів – це надзвичайні ситуації, які не пов'язані з бойовими діями. Ми нарощуємо функціонал, розвиваємо систему цивільного захисту. До речі, ви слушно підмітили, що систему цивільного захисту місто повністю перезавантажило. Тому що є підтримка міського голови, і він розуміє, наскільки це важливо. У нас матеріальний резерв міста Харкова збільшився, це безпрецедентно. У нас всі є засоби для ліквідації всіх цих наслідків ворожих обстрілів, щоб людина могла повернутися до нормального функціонування.
Читайте також: Директор Інституту фронтиру Євген Глібовицький: Немає сценарію за будь-якого закінчення війни, при якому Харків повертається назад